bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

Muzyczny hołd dla Jana Pawła II

Finałem XXVI Festiwalu Muzyki Organowej był koncert symfoniczny "Inowrocław - Janowi Pawłowi II w hołdzie", który odbył się 16 października w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej, a głównym solistą koncertu był słynny polski organista - prof. Roman Perucki.

Podczas koncertu można było wysłuchać także utalentowanej młodej wychowanki profesora Peruckiego - Hanny Dys, która, promowana przez swojego mistrza, wykonała słynne Adagio Albinoniego i I cz. Koncertu organowego op.4 nr 1 J.F. Haendla. Pozostałe części tego koncertu oraz przepiękny romantyczny Koncert organowy g-moll J. Rheinbergera wykonał z mistrzowskim polotem prof. Roman Perucki. Obu solistom towarzyszyła Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna PRO ARTE pod dyr. Michała Nesterowicza, a pomiędzy utworami zarecytowane zostały wiersze Karola Wojtyły w wykonaniu Jacka Nijaka. Koncert poprowadziła Maria Juraszek. Wśród przybyłych na to muzyczne wydarzenie gości obecny był m.in. ks. bp. Wojciech Polak. Należy zwrócić też uwagę, że inowrocławscy melomani mieli tego wieczoru rzadką w naszym mieście okazję, by posłuchać potęgi brzmienia organów i orkiestry, w dodatku w tak mistrzowskim wykonaniu. Warto też dodać, że koncert ten był zaplanowany już w listopadzie ubiegłego roku, kiedy jeszcze nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że Jana Pawła II nie będzie już wśród nas, ale być może prezentowana na koncercie muzyka i poezja sprawiły, że postać Jana Pawła II na nowo odżyła w naszych wspomnieniach.
Organizatorem tegorocznego Festiwalu Muzyki Organowej było Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne PRO ARTE, Inowrocławskie Towarzystwo Integracyjne EX AEQUO, Inowrocławski Dom Kultury oraz Klub Inteligencji Katolickiej i Parafia p.w. Św. Mikołaja, a kierownictwo organizacyjne i artystyczne sprawowała Agnieszka Krokowska. Całe przedsięwzięcie było możliwe do zrealizowania dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu otrzymanemu ze środków Ministra Kultury oraz Miasta Inowrocławia, a honorowy patronat sprawował ks. abp. Henryk J. Muszyński i Prezydent Miasta Ryszard Brejza. Organizatorzy za pośrednictwem naszego portalu pragną podziękować wszystkim melomanom za uczestnictwo w koncertach oraz lokalnym mediom, które aktywnie włączyły się w promocję tego przedsięwzięcia.
Patronat medialny sprawował nasz portal inowroclaw.info.pl, który również zaprasza na przygotowaną przez siebie stronę internetową festiwalu www.organy.inowroclaw.info.pl., a już dziś zapraszamy na XXVII Festiwal Muzyki Organowej, który zapewne odbędzie się jesienią przyszłego roku.

 

orgpe01.jpg orgpe02.jpg orgpe03.jpg orgpe04.jpg orgpe05.jpg
orgpe06.jpg orgpe07.jpg orgpe08.jpg orgpe09.jpg orgpe10.jpg
orgpe11.jpg orgpe12.jpg orgpe13.jpg orgpe14.jpg orgpe15.jpg
orgpe16.jpg orgpe17.jpg orgpe18.jpg orgpe19.jpg orgpe20.jpg
orgpe21.jpg orgpe22.jpg orgpe23.jpg orgpe24.jpgopracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006