bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy
Wypowiedzi Wybrane wypowiedzi artystów zawarte w Kronikach PSM w Inowrocławiu.

"Serdecznie dziękuję za przychylność i serdeczną atmosferę wszystkim tym, którzy przyczynili się do mojego recitalu w tutejszej szkole na nowo wybudowanych organach. Piękny wystrój sali koncertowej, bardzo dobry instrument, wspaniała akustyka, sprawiły, że koncertowanie dla tutejszej publiczności było dla mnie miłym i niezapomnianym przeżyciem."

I. Dahlke, 30.XI.1978

 

"Z prawdziwą satysfakcją winszuję całej szkole tak doskonałego instrumentu - grać tu to prawdziwa rozkosz, a mam nadzieję, że i słuchacze będą mieć coraz więcej radości. Oby te organy jak najlepiej służyły tutejszej szkole i społeczeństwu Inowrocławia."

M. Pietkiewicz,11.XII.1978

 

"Nowy instrument w Inowrocławiu świadczy o tym, iż odnowa ta [odnowa budownictwa organowego w Polsce] przynosi spodziewane owoce. Jej owocem szczególnie cennym jest m.in. zorganizowany po raz 1-szy w Inowrocławiu festiwal organowy, któremu już dzisiaj wróżyć można dalszy interesujący rozwój. Gwarantują to walory akustyczne sali oraz artystyczna jakość brzmienia instrumentu."

J. Gudel, 24.I.1979

 

"Chciałbym bardzo gorąco podziękować organizatorom za zaproszenie mnie do udziału w Inowrocławskim Festiwalu Organowym, tak bardzo udanym i potrzebnym. Mimo, iż występuję tu niespodziewanie w zastępstwie, zachowam na długo w pamięci mój pobyt i grę na tutejszych organach, które mnie w pełni usatysfakcjonowały. Oby festiwal sprawił większe zainteresowanie tym instrumentem i muzyką organową!!! Jestem przekonany iż tak się stanie."

K. Gołębiowski,24.I.1980

 

"Nasz Festiwal rozkręca się...coraz więcej słuchaczy, coraz lepiej przyjmowane koncerty, coraz chętniej zaglądają nasi organiści. Instrument się sprawdza, publiczność też, a przede wszystkim idea. Gra się tu zawsze z wielką przyjemnością!"

M. Pietkiewicz,25.I.1980

 

"Mile będę wspominał pobyt w Inowrocławiu, mój koncert w pięknej sali szkoły na znakomitych organach. Gratuluję Dyrekcji Szkoły tak wspaniałego nabytku jakim są organy, a także fortepianu Bösendorfera i życzę wielu sukcesów w Jej działalności kulturotwórczej."

J. Grubich, 23.I.1980

 

"Der Musikschule Inowroclaw mein kompliment für die schöne Orgel und den guten Konzertsaal."

D.Weiss, 26.XI.1980

 

"Gratuluję takiego instrumentu w tej pięknej sali, który wpłynie na pewno na rozwój zainteresowań artystycznych całego środowiska. Dobre sąsiedztwo - Dom Kultury i Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Z przyjemnością tu wrócę zagrać melomanom starszym i tym młodszym - uczącym się."

J. Grubich, 19.III.1981

 

"Z wielką radością przyjechałem do Inowrocławia po raz 1-szy w moim życiu z koncertem organowym i wyrażam podziw i uznanie Szkole Muzycznej z osiągnięć i poziomu jakie tu zauważyłem. Życzę dalszych sukcesów dydaktycznych i administracyjnych oraz artystycznych."

F. Rączkowski,18.III.1983

 

"Jestem szczerze wzruszony przyjęciem jakiego doznałem od wszystkich, którzy zapragnęli wysłuchać mojego grania. Atmosfera na sali doskonała! Takie organy do pozazdroszczenia dla każdej sali koncertowej, a cóż dopiero dla szkoły średniej! Było to niezapomniane przeżycie."

T.A. Nowak, 5.X.1983

 

"To już 5 cykl koncertów organowych i znów wielu miłych i cierpliwych słuchaczy. Wygląda na to, że muzyka organowa przyjęła się w Inowrocławiu na dobre! A instrument wydaje się coraz lepszy."

M. Pietkiewicz, 8.X.1983

 

 "Z przyjemnością koncertowałam na bardzo dobrych organach, które znajdują się w Waszej szkole."

M. Semeniuk-Podraza, 14.XI.1984

 

"Znów cieszą słuchacze, chyba już na zawsze "kupieni"(a może raczej pozyskani) dla muzyki. No i ta miła, serdeczna atmosfera... Kto wie, czy Inowrocław właśnie nie okaże się polską "Mekką" organistów.

M. Pietkiewicz,16.XI.1984

 

"Jestem zauroczony wspaniałą atmosferą muzykowania. Był to piękny wieczór, a organizacja tego festiwalu godna naśladowania."

K. Marosek, 17.XI.1984

 

"Gratuluję Szkole Muzycznej tak znakomitych warunków muzykowania. Jestem zachwycony salą i organami. Wierzę, że szkoła Wasza będzie prawdziwą kuźnią doskonałych muzyków."

J. Grubich, 17.XI.1984

 

"Bardzo gościnna Szkoła Muzyczna w Inowrocławiu urządzająca koncerty organowe, jest jedną z bardzo niewielu w Polsce i cieszy z pewnością wielu wirtuozów, a w szczególności mnie, bo jestem tu już zaproszony po raz czwarty. Życzę dalszych przeżyć w słuchaniu ładnych organów Riegera."

J. Rosiński, 9.II.1985

 

"W podziekowaniu za stworzenie wspaniałej atmosfery w czasie koncertu oraz w nadziei, iż niejednokrotnie będę miał zaszczyt w Szkole Muzycznej koncertować."

K. Marosek, 12.IV.1985

 

"Dziękuję bardzo za zaproszenie na ten koncert. Przemiła sala, miła atmosfera, a przede wszystkim doskonałe organy."

J. Malanowicz, 15.XI.1985

 

"Urzeczony wspaniałą atmosferą tutejszej sali koncertowej życzę organizatorom życia muzycznego w Inowrocławiu wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności."

J. Grubich, 16.XI.1985

 

"W poczuciu ogromnej odpowiedzialności za umożliwienie mi inaugurowania IX Dni Muzyki Organowej w Inowrocławiu, serdecznie dziękuję za to ogromne wyróżnienie organizatorom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zaistnienia tego festiwalu. Wszystkim, którzy ukochali muzykę organową, a szczególnie prof. Mirosławowi Pietkiewiczowi - kierownikowi artystycznemu, Dyrekcji Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu, koleżankom i kolegom Pedagogom - dziękuję."

K. Krynicka, 18.XI.1987

 

"Ku upamiętnieniu pierwszych Przesłuchań Uczniów Klas Organów Szkół Muzycznych I st. z życzeniami, aby odbywały się następne tutaj właśnie w Inowrocławiu. Wspaniała organizacja, która może posłużyć za wzorzec, niezwykle miła atmosfera, jaką potrafiła wytworzyć tu Dyrekcja Szkoly Muzycznej, zainteresowanie Władz Miasta - skłania to do pozostania Inowrocławia stałym miejscem przesłuchań."

M. Pietkiewicz,III 1988

 

"10 lat i 10 festiwali już za nami, a ile przed nami? W każdym razie coś już się w tym mieście zdziałało? Organy i sala sprawdziły się po raz kolejny. Z publicznością bywa różnie. Może i tej kiedyś się doczekamy na miarę naszych ambicji i zamierzeń?"

M. Pietkiewicz, 20.XI.1988

 

" Życzę dobrego owocnego rozwoju Inowrocławskim Dniom Muzyki Organowej. Duże uznanie i serdeczne gratulacje dla Organizatorów i wszystkich, którym droga jest muzyka, zwłaszcza muzyka organowa."

J.Gembalski, 20.XI.1988

 

"Z podziękowaniem za muzykę wielkich mistrzów muzyki organowej, za tradycję która dzięki Inowrocławskim Dniom Muzyki Organowej trwa i przynosi nowe dokonania."

A. Nowak, 19.XI.1988

 

"Z prawdziwą przyjemnością uczestniczyłem w tym roku (już po raz 2-gi) w X Dniach Muzyki Organowej w Inowrocławiu. Serdeczne przyjęcie organizatorów oraz wspaniała atmosfera na widowni pozostaną na długo w mojej pamięci."

W. Rentowski, 18.XI.1988

 

"Inaugurując kolejne Dni Muzyki Organowej z przyjemnością mogłem stwierdzić, że organy inowrocławskie ciekawie prezentują się również w muzyce francuskiej - tym lepiej!"

M. Pietkiewicz, 7.XI.1990

 

"Z podziwem obserwujemy wspaniałą działalność organizacyjną Inowrocławskich Twórców VII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej i XIII Dni Muzyki Organowej. Wspaniała publiczność. Znakomita atmosfera wspólnego przeżywania muzyki - zwłaszcza muzyki Mozartowskiej."

M. Pietkiewicz, I. Ceglińska, J. Gudel, 16.XI.1991

 

"W ocenie jurorów kolejnych Ogólnopolskich Przesłuchań Klas Organów Szkół Muzycznych II stopnia z przyjemnością konstatujemy wzrastający poziom uczestników, pojawienie się kolejnych utalentowanych organistów, a także tradycyjnie znakomitą organizację imprezy i wielką gościnność Szkoły. Za co dziękujemy! Mamy nadzieję spotkać się znów w marcu 1994 roku na kolejnych przesłuchaniach, oby nic nie stanęło na przeszkodzie! Do zobaczenia.

M. Pietkiewicz, III.1992

 

"15 lat minęło - nie wiadomo kiedy, ale ile przez ten czas słyszeliśmy tu muzyki i organistów! Cieszę się, że byłem jednym z nich i że zdarza się jednak znów tutaj grać - zawsze z przyjemnością."

M. Pietkiewicz, 10.XI.1993

 

"Cieszę się ogromnie, że mogę ponownie gościć na inowrocławskiej estradzie wraz z organizatorami i wspaniałą publicznością świętować Jubileusz 15-lecia Festiwalu i to w dodatku jako świeżo upieczony kierownik artystyczny."

P. Grajter, 11.XI.1993

 

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006