bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

Tybetańskie misy i gongi zabrzmiały w Sali Koncertowej

W piątek, 7 października, odbył się w Inowrocławiu bardzo ciekawy i oryginalny w swym założeniu koncert muzykoterapeutyczny, łączący brzmienie organów, gongów, mis tybetańskich i grę świateł.

Koncert, a raczej seans, odbył się w ramach XXVI Festiwalu Muzyki Organowej "Jesienne Wieczory Organowe", a koncepcją swą nawiązywał do 130-lecia istnienia inowrocławskich Solanek. Zamysł tego koncertu opierał się na medytacji związanej z czakrami, czyli ośrodkami energetycznymi w ludzkim organizmie, a zrealizowany został przez Leszka Angulskiego - grającego na gongach i misach tybetańskich, Agnieszkę Krokowską - grającą na organach i Tadeusza Zaletę - przygotowującego oprawę świetlną. Każda z czakr miała przypisane odpowiednie dźwięki, interwały, tonację i skalę muzyczną oraz charakter i barwę, a wszystko scalała słowna sugestia. Był więc to ciekawy eksperyment muzyczny, który przedstawił muzykę w zupełnie innym wymiarze, a licznie zgromadzona publiczność miała okazję do poświęcenia ponad godziny wyłącznie dla własnego relaksu. Po koncercie można było przyjrzeć się z bliska tybetańskim instrumentom i podzielić się swoimi wrażeniami z wykonawcami. Podziękowania należą się również Zbigniewowi Florkowi, który zatroszczył się o odpowiednie nagłośnienie mis i gongów.

Kolejny koncert, już ostatni w ramach tegorocznego festiwalu organowego to koncert dedykowany Janowi Pawłowi II w ramach obchodzonego 16 października Dnia Papieskiego. Koncert niezwykły, gdyż wystąpi słynny polski organista - prof. Roman Perucki (m.in. I organista Katedry Oliwskiej) wraz z Inowrocławską Orkiestrą Symfoniczną PRO ARTE pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Rozpoczęcie koncertu nastąpi o 16.30, a wstęp jest biletowany. Bilety w cenie 10 zł (5 zł ulgowe) można nabyć w Sklepie Fonograficznym "Forte" oraz w Sekretariacie PSM przy ul. Kilińskiego 16a. Wkrótce ogłosimy również konkurs na naszym portalu, w którym będzie można wygrać bilety na to wydarzenie. 

 

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006