bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

Renesansowy wieczór organowy

W piątek, 8 października w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej odbył się drugi z cyklu koncertów XXV Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Organowej. Był to koncert z okazji Roku Jana Kochanowskiego.

Wykonawcami byli inowrocławianie: Tomasz Kucharski i Zespół Muzyki Dawnej Schola Cantorum Inovroclaviensis pod kierunkiem Danuty Szyma i Izabeli Szyma-Wysockiej.
Rok Jana Kochanowskiego został uchwalony na wniosek Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu w związku z 420 rocznicą śmierci poety i wejściem Polski do UE, w której Jan Kochanowski jest symbolem obecności Polski w Europie od wieków najdawniejszych. Koncert ten miał również na celu uczczenie jubileuszu 25-lecia istnienia inowrocławskiego Zespołu Muzyki Dawnej. W bogatym programie półtoragodzinnego koncertu znalazła się więc polska i włoska muzyka organowa, poezja Jana Kochanowskiego oraz pieśni i tańce dworów włoskich, francuskich, angielskich i polskich, a wszystko ozdobione pięknymi, barwnymi renesansowymi strojami wykonawców. Licznie przybyła publiczność oklaskiwała naszych rodzimych artystów gromkimi brawami na stojąco. Można więc powiedzieć na podstawie dwóch koncertów festiwalowych, które mamy już za sobą, że festiwal powrócił do łask inowrocławskich melomanów i cieszy się ich dużym zainteresowaniem.
Kolejny koncert festiwalowy - setny (!)- zatytułowany "Moc tkwi w naszej słabości" odbędzie się w piątek, 15 października o godz. 18.00 w Kościele św. Mikołaja. Koncert ten dedykowany jest Janowi Pawłowi II w ramach obchodów Dni Papieskich, a wystąpi niewidoma organistka Anna Kuszaj oraz inowrocławianka - Agnieszka Krokowska, która wykona symfonię organową niewidomego kompozytora. Całość programu zostanie wzbogacona cytatami Jana Pawła II dotyczącymi niepełnosprawności, które zarecytuje Jacek Nijak. Serdecznie zapraszamy (wstęp wolny).


8forg01.jpg 8forg02.jpg 8forg03.jpg 8forg04.jpg 8forg05.jpg

8forg06.jpg 8forg07.jpg 8forg08.jpg 8forg09.jpg 8forg10.jpgopracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006