bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

KONCERT W RAMACH OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MUZYKI

Zainaugurowano XXVIII Festiwal Muzyki Organowej
Koncertem w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki zainaugurowany został w piątek, 5 października, XXVIII Festiwal Muzyki Organowej "Jesienne Wieczory Organowe". Jego wykonawcą był gdański organista Andrzej Szadejko.
Program koncertu, wykonywanego na organach Rieger-Kloss w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej, podkreślał także obchody Roku Dietricha Buxtehudego (w 300 rocznicę jego śmierci) oraz 100 rocznicy urodzin francuskiego organisty i kompozytora Jeana Langlais'a.
Oprócz twórczości tych kompozytorów, zaprezentowano również dwa utwory - polskie prapremiery, a były to: Fugenfantasie C-dur Johanna Gottfrieda Müthela (ucznia J.S.Bacha) oraz III cz. z Concerto alla Pollaca - Rondo alla allegro Andrzeja Szadejko. Dźwiękom muzyki organowej towarzyszyły cytaty o muzyce. Koncert był bardzo interesujący nie tylko dzięki ciekawemu programowi, ale także dzięki barwom wydobytym przez artystę z instrumentu i dzięki indywidualnym cechom wykonawcy, ukazującym jego niezwykłe zaangażowanie i ekspresję emocji związanych z wykonywaniem muzyki.
Szkoda tylko, że inowrocławska publiczność, jeszcze przed dwoma, trzema laty bardzo liczna, teraz się wykrusza. W wielu miastach Polski powstają festiwale organowe jak przysłowiowe "grzyby po deszczu" i muzyka organowa przeżywa swój renesans. Nasz inowrocławski festiwal może poszczycić się najbogatszymi tradycjami na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego. Czyżby muzyka tworzona przez króla instrumentów jakim są organy nam spowszedniała?


Andrzej Szadejko - urodzony w 1974 roku w Gdańsku, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w klasie organów Jean-Claude Zehndera. W roku 2002 uzyskał tytuł naukowy I stopnia w Akademii Muzycznej w Łodzi. W Schola Cantorum Basiliensis ukończył także z wyróżnieniem naukę śpiewu w klasie Richarda Levitta oraz kurs kompozytorski u Rudolfa Lutza. Był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska, Fundacji Kultury, Miasta Basel, Doms-Stiftung, Organ Summer Academy w Haarlem (Holandia). Uczestniczył aktywnie w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Holandiii Szwajcarii, prowadzonych przez wybitnych organistów europejskich (ok. 20 kursów).Jest finalistą i laureatem wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą (Rumia, Gdańsk, Warszawa, Odense-finał, Brugge-wyróżnienie).Od roku 1993 regularnie koncertuje w Polsce i innych krajach europejskich (Szwajcaria, Czechy, Dania, Szwecja, Włochy, Niemcy). Oprócz organowej działalności koncertowej zajmuje się śpiewem w repertuarze kameralnym i oratoryjno-kantatowym, a także komponowaniem. Obecnie mieszka w Gdańsku, jest adiunktem w Zakładzie Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację Basso Continuo. Prowadzi kursy interpretacji muzyki organowej w Polsce i Finlandii.

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006