bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

XXVII  Festiwal Muzyki Organowej

 

Szanowni Państwo,

Przed nami kolejna już edycja Festiwalu Muzyki Organowej w Inowrocławiu - najstarszego festiwalu organowego w naszym regionie. Jak co roku, tak i teraz, festiwal ma na celu uczczenie znaczących w kulturze dat i rocznic, do których w tym roku należą m.in.: 250 rocznica urodzin W.A. Mozarta, 300 rocznica śmierci Johanna Pachelbela, 100 rocznica urodzin Jerzego Giedroycia, obchody Dnia Papieskiego i Święta Zmarłych. Wszystkie te wydarzenia stają się okazją do prezentacji spuścizny, jaką pozostawili nam w spadku wielcy i zasłużeni artyści, zarówno Ci znani i powszechnie wielbieni, jak i Ci już zapomnieni.

Koncert inauguracyjny zostanie więc poświęcony organowej i kameralnej muzyce dawnej w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej "UMBRACULUM" z Łodzi, a w wśród wykonywanych przez zespół utworów usłyszymy kompozycje Pachelbela i Mozarta.

Tradycją tego festiwalu stało się łączenie jednego koncertu z obchodami Dnia Papieskiego. Koncert ten odbędzie się 15. października. Podczas tego wieczoru, zgodnie z przyjętą przez nas zasadą prezentacji uznanych artystów niepełnosprawnych, wystąpi niewidoma wokalistka Jolanta Kaufman, a towarzyszyć jej będzie organista Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie - Michał Dąbrowski.

W tym roku cała Polska obchodzi Rok Jerzego Giedroycia. W dniu 20 października zapraszam na koncert poświęcony pamięci tego zasłużonego dla polskiej kultury publicysty, polityka i twórcy paryskiego czasopisma "Kultura". Ideą Giedroycia byłą dążenie do ułożenia przez Polskę dobrosąsiedzkich stosunków ze wschodnimi sąsiadami: Litwą, Białorusią i Ukrainą - w perspektywie odzyskania przez te kraje niepodległości. W związku z tym - nieprzypadkowy wykonawca - Rostisław Wygranienko, którego droga rozwoju artystycznego łączy w sobie Polskę z krajami Europy Wschodniej. Podczas koncertu usłyszymy m.in. Passacaglię ukraińskiego kompozytora Mykoły Kołessy.

Finał festiwalu to słynne dzieło W.A. Mozarta "Requiem". W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych chcemy oddać w ten sposób hołd i uczcić pamięć inowrocławskich muzyków, w tym również organistów: Piotra Surzyńskiego, Jana Gałdyńskiego, Wacława Ciesielskiego, Stanisława Dziadula i Magdaleny Kucharskiej. W programie koncertu usłyszymy ponadto Lacrimosę inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy, a wykonawcami tego koncertu będą przede wszystkim inowrocławianie. Koncert ten ze względu na ogromną obsadę może się odbyć tylko we wnętrzu kościoła. Zły stan inowrocławskich organów piszczałkowych w kościołach uniemożliwia ich wykorzystanie do wykonania dzieła Mozarta. W związku z tym koniecznością stało się wykorzystanie do tego celu organów cyfrowych, choć jestem przeciwniczką ich wykorzystywania do celów koncertowych. Mam jednak nadzieję, że w potędze brzmienia całej orkiestry, chóru i solistów, nienaturalne brzmienie instrumentu cyfrowego nie będzie zbyt rażące w odbiorze całości dzieła, które w Roku Mozartowskim warto wykonać.

Pozostaje mi więc zaprosić Państwa na inowrocławski festiwal organowy i życzyć miłych wrażeń artystycznych odnalezionych w bogactwie barw, dźwięków, akordów i prezentacji artystycznych.

Kierownik organizacyjny i artystyczny festiwalu
Agnieszka Krokowska

 

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006