bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

Integracja - Muzyce

Pod takim hasłem odbył się w miniony piątek w Sali Koncertowej drugi z cyklu koncertów XXVI Festiwalu Muzyki Organowej "Jesienne Wieczory Organowe". Koncert ten został zorganizowany w ramach obchodów przypadającego w dniu 1 października Międzynarodowego Dnia Muzyki.

Przyświecająca festiwalowi od trzech lat idea integracji skupia się na promocji niepełnosprawnych artystów, po to, by zdewaluować pojęcie niepełnosprawności w sztuce na rzecz talentu i siły determinacji w walce z przeciwnościami losu. W związku z tym na tegorocznym festiwalu wystąpiła młoda bydgoska wokalistka - Ewa Lewandowska, zmagająca się od 9 roku życia z chorobą Stargardta, w wyniku której następuje systematyczna utrata wzroku. Nie przeszkadza to jednak w realizacji własnych marzeń o karierze artystycznej, o czym świadczą studia na Akademii Muzycznej w Katowicach, występy m.in. z Anną Marią Jopek i zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym dla Niewidomych w Lublinie. Utalentowanej wokalistce towarzyszył organista dobrze znany już inowrocławskim melomanom - Radosław Marzec - adiunkt Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W związku z Międzynarodowym Dniem Muzyki artyści zaprezentowali bogaty program obejmujący muzykę różnych epok i kompozytorów różnych narodowości. Na tle tej ogólnoświatowej panoramy muzycznej została zaprezentowana ciekawa projekcja multimedialna przygotowana przez Adama Markiewicza, zawierająca niespełna 200 dawnych, głównie przedwojennych, widokówek Inowrocławia. Projekcja ta była nawiązaniem do obchodów jubileuszu 820 lat pisanych dziejów Inowrocławia i jest to niewątpliwie nowy ciekawy pomysł uatrakcyjniający koncerty od strony wizualnej.
Najprzyjemniejsze jest jednak to, że inowrocławski festiwal organowy zyskuje sobie coraz więcej miłośników, którzy okazują swoje zadowolenie brawami na stojąco, co dla organizatorów i wykonawców jest niewątpliwie największym komplementem.

 

 

 

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006