bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

XXVI  Festiwal Muzyki Organowej

 

Szanowni Państwo,

Rok 2005 to dla Inowrocławia rok wielkich jubileuszy, które decydują również o charakterze tegorocznego XXVI Festiwalu Muzyki Organowej "Jesienne Wieczory Organowe". Jest to więc festiwal, który ma na celu stać się muzyczną pocztówką Inowrocławia, ukazującą przede wszystkim jego klimat kulturalny i uzdrowiskowy. 820 lat pisanych dziejów Inowrocławia oraz obchodzony w naszym mieście Rok Kasprowiczowski to okazja do prezentacji rodzimych artystów, zarówno twórców, jak i wykonawców. Taką muzyczną podróżą po przeszłości i teraźniejszości naszego miasta zainaugurujemy tegoroczny festiwal.
Dalsza podróż to kontynuacja idei integracji społecznej, która towarzyszy festiwalowi niezmiennie od 2003 roku. W tym roku zaprosiliśmy na nasz festiwal utalentowaną młodą niewidomą wokalistkę, która po raz kolejny z pewnością utwierdzi nas w przekonaniu, że "moc tkwi w naszej słabości". Jednakże moc tkwi także w dźwiękach. Myślę, że będzie można się o tym przekonać podczas bardzo oryginalnego koncertu terapeutycznego, który znalazł się w programie tegorocznego festiwalu w związku ze 130 rocznicą powstania inowrocławskich Solanek. Znana już od 5 tysięcy lat tybetańska metoda masażu dźwiękiem mis tybetańskich i gongów w połączeniu z dźwiękiem organów i grą świateł to kolejna nowatorska propozycja. Zarówno misy tybetańskie jak i gong generują całe spektrum szczególnych , niespotykanych wibracji, z którymi w sposób naturalny rezonują komórki ludzkiego ciała, dokonując niejako głębokiego masażu na poziomie komórkowym. Dźwięki organów, posiadających bogactwo muzycznych barw i rozbudowaną skalę muzyczną w dźwięki o bardzo niskich i wysokich częstotliwościach drgań, stanowią niejako dopełnienie tej metody. Jej celem jest wprowadzenie w głęboki relaks, stany medytacyjne i usunięcie bloków energetycznych w ludzkim organizmie, jako przyczyny wielu chorób.
Zwieńczeniem festiwalu będzie natomiast wyjątkowy koncert poświęcony pamięci Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia - Ojca Świętego Jana Pawła II. Koncert ten nabierze szczególnego klimatu w związku z obchodzonym 16 października Dniem Papieskim, pierwszym, po jakże bolesnej dla nas niedawnej śmierci naszego największego rodaka. Pamięć o Ojcu Świętym godna jest najlepszej oprawy muzycznej, w związku z tym, wraz z solistą - prof. Romanem Peruckim - organistą tytularnym Katedry Oliwskiej - wystąpi Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna PRO ARTE pod dyrekcją Michała Nesterowicza.
Pozostaje mi więc zaprosić Państwa na tegoroczne koncerty festiwalowe, życząc miłych wrażeń artystycznych, wspaniałych refleksji i zdystansowania się wobec wszelkich codziennych trosk i negatywnych emocji. Mam nadzieję, że muzyka organowa pomoże Państwu dotrzeć do świata wewnętrznego spokoju, piękna i harmonii.

Kierownik organizacyjny i artystyczny festiwalu
Agnieszka Krokowska

 

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006