bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

Wykonawcy

Krzysztof Ostrowski - ur. w 1966 r. . W 1990 r. ukończył studia w zakresie gry koncertowej na organach w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Uczestniczył w wielu seminariach organowych m.in. w Austrii, Szwajcarii, Czechosłowacji i Niemczech pod kierunkiem wybitnych artystów jak: Guy Bovet, Hans Haselböck, Lionel Rogg. Działalność koncertową rozpoczął już podczas studiów. Jego działalność artystyczna koncentruje się poza solowymi koncertami na eksperymentach łączenia organów ze zjawiskami światła, ze współczesnym tańcem, elementami aktorskimi oraz malarstwem - najczęściej na bazie improwizacji. Niektóre z najważniejszych festiwali muzycznych, w których artysta brał udział: Niedersächsische Musiktage (Niemcy), Internationale Orgelwoche Baden Baden (Niemcy), Internationales Orgelfestival Gent (Belgia), International Organ-Improvisation-Festival Knokke-Heist (Belgia), Internationale Orgeltage Iserlohn (Niemcy), Musikfestival Schleswig-Holstein (Niemcy), Orgelkonzerte in der Stadtpfarrkirche Graz (Austria), Festtage der Musik - Frankfurt (Niemcy), Orgelkonzerte - Gewandhaus Leipzig (Niemcy), Concerti d'organo Arcore (Włochy), Festival Musica Sacra - Maastricht (Holandia), Festival Organistico International ,,Citta di Bergamo" (Włochy). W roku 1991 miało miejsce prawykonanie kompozycji Ostrowskiego na tenor i organy w ramach organizowanych przez rząd szwajcarski koncertów z okazji 700-lecia Szwajcarii. Artysta ma na swoim koncie wiele archiwalnych nagrań dla rozgłośni radiowych poza granicami kraju, jak również tamże wydane płyty kompaktowe. Jest też częstym wykładowcą improwizacji podczas międzynarodowych seminariów z tą sztuką związanych. Poza tym Ostrowski zajmuje się też tworzeniem muzyki filmowej i elektronicznej (współpraca z producentami RTV w kraju i za granicą). Regularnie koncertuje w Szwajcarii, Austrii, Belgii, a także Holandii, Szwecji, Finlandii i Włoszech.

Paulina Wycichowska - tancerka, choreograf i pedagog, ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu oraz prestiżową London Contemporary Dance School, gdzie uzyskała Dyplom Bachelor of Arts with Honours, First Class. Obecnie pracuje w Polskim Teatrze Tańca - Balecie Poznańskim. Przygotowała choreografię do licznych przedstawień (m.in. "W drodze do...", "Stop non stop", "Dancing Hz", "Prometheusspuren"). Jest również pedagogiem w Otwartej Szkole Tańca Współczesnego PTT oraz studentką muzyki kościelnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Ma na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień:
. Wyróżniona Nagrodą dla Młodych Twórców Miasta Poznania za spektakl "Stop non stop", (2002)
. Stypendystka Fundacji Batorego na danceWEB w Wiedniu, (1998)
. Stypendystka British Council na studiach w LCDS w Londynie, (1997).

 

Janusz Stolarski - aktor, absolwent PWST w Krakowie, dyplomant prof. H. Grylaszewskiej. Współpracuje z reżyserem Mirosławem Kocurem oraz z teatrami we Wrocławiu, Kielcach, Krakowie (Stary Teatr, Teatr STU), Opolu i Poznaniu. Za swoje role uzyskał wiele nagród, m.in.: Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Jednego Aktora w Toruniu (1991), Grand Prix na Ogólnopolskich Zdarzeniach Teatrów Jednoosobowych w Kłodzku (1991), Nagroda Młodych, Nagroda "Uwaga Talent", Nagroda Kwartalnika" Notatnik Teatralny" na Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednoosobowych i Małych Form Teatralnych we Wrocławiu (1991), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Jednoosobowych w Mińsku (Białoruś 1996), Nagroda Artystyczna Miasta Poznania dla młodych twórców, Grand Prix i Nagroda Dziennikarzy na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu (1995), Grand Prix Geras - Nagroda Wrocławskiego Informatora Kulturalnego na Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednoosobowych i Małych Form Teatralnych we Wrocławiu (1995), Nagroda im. Kazimierza Krzanowskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form w Szczecinie, wyróżniony Medalem Młodej Sztuki, przyznawanym przez Oficynę Wydawniczą "Głosu Wielkopolskiego". Od 1994 r. współtworzy Aktualnie Niezależne Towarzystwo Różnorakich Aktywności Teatralnych - ANTRAKT.

Anna Kolek - Karalus - tancerka i choreograf, absolwentka Poznańskiej Szkoły Baletowej i prestiżowej London Contemporary Dance School. Od 1999 r. pracuje w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. Jest pedagogiem organizowanych przez PTT Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego i Otwartych Zajęć Tańca Współczesnego. Od wielu lat trenuje tai-jitsu w Asiatic Fighter. Jej spektakl pt. "Bezkarność" zainaugurował działalność Atelier Polskiego Teatru Tańca, w którym przygotowała również "Genesis", "Serce nie sługa" oraz "Sei", za który w roku 2002 otrzymała Bursztynowego Fauna - główną nagrodę I Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Gdyni. Na Festiwalu Organowym w Inowrocławiu występuje wraz ze swą półroczną córką Jaśminką.

 

 

Adrianna Cygankiewicz
- tancerka, projektant kostiumów, absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Od 1989 r. tancerka Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. W 2002 r. zrealizowała swój pierwszy projekt kostiumów w Atelier Polskiego Teatru Tańca. Obecnie jest również studentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu

 

 

Bartłomiej Raźnikiewicz - tancerz, absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi. Pracował w Teatrze Wielkim w Łodzi. Występował w ramach europejskiego tournee musicalu "Webber Gala". Od 1999 r. jest tancerzem Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Pracuje nad rozwijaniem zastosowania wschodnich systemów ruchu w polskim tańcu współczesnym.

 

 

 

Katarzyna Błoch - ur. w 1977 r. w Poznaniu. Od urodzenia choruje na wrodzoną łamliwość kości - jeździ na wózku. Ukończyła XV Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu. Od 3 lat trenuje taniec towarzyski na wózku w Grupie "Twister" w Poznaniu pod kierunkiem Joanny i Waldemara Ziomków. Wraz z Norbertem Kamińskim, z którym tańczy w parze, od dwóch lat posiadają tytuł Międzynarodowych Mistrzów Polski w Tańcu na Wózkach. Obecnie pracuje jako spedytor międzynarodowy w firmie transportowej.

 

 

Norbert Kamiński - ur. w 1976 r. , jest osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim. Ukończył Uniwersytet im. A. Mickiewicza w zakresie pedagogiki specjalnej. Pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy "Ognik" jako terapeuta zajęciowy z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Prowadzi pracownię komputerową. Od 2001 r. tańczy ze swoją partnerką taneczną w Grupie "Twister" w Poznaniu, wraz z którą zdobył Tytuł Mistrza Polski w Tańcu Towarzyskim na Wózkach. Poza tańcem działa w zarządzie Studenckiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym w Poznaniu.

Inowrocławski Teatr Otwarty - teatr tworzony przez młodzież szkolną działający od 4 lat przy Inowrocławskim Domu Kultury pod kierunkiem mgr Elżbiety Piniewskiej. Ma na swoim koncie takie sukcesy artystyczne jak: I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych w 2004 r. i udział w II Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym KLAKA w Gdańsku.

Tomasz Kucharski - inowrocławianin, absolwent klasy akordeonu i organów PSM im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu oraz Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki i Wydziału Instrumentalnego w klasie organów mgr Krystyny Krynickiej w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Uczestniczył w kursach organowych pod kierunkiem prof. J. Gembalskiego, prof. F.Klindy, prof. G. Bovet'a. Jest pedagogiem w PSM I i II st. im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu w zakresie gry na instrumentach klawiszowych (organy, fortepian) oraz przedmiotów teoretycznych. Jest organizatorem cyklu koncertów Pro Organo Pleno odbywających się w inowrocławskiej farze. W sierpniu br. nagrał płytę CD z muzyką organową (barok-współczesność).

 

Schola Cantorum Inovroclaviensis - zespół muzyki dawnej działający przy MDK "Pszczółka" w Inowrocławiu pod kierownictwem artystycznym Danuty Szyma i Izabeli Szyma- Wysockiej. Zespół odznaczony został Medalem Senatu RP za osiągnięcia i 20-letnią działalność artystyczną (1999 r.). Jest laureatem konkursów krajowych i zagranicznych: Sześć HARF EOLA- trzykrotnie główną nagrodę "Złotą Harfę Eola": 1986, 1992, 1995 i Brązową Harfę Eola: 1999, 2000 oraz Srebrną Harfę Eola (sekcja wokalna Chanson II) 2002 - na Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej w Kaliszu; I miejsce CUM LAUDE na 35-tym Europejskim Festiwalu Muzycznym w Neerpelt w Belgii 1987r.; Srebrna Struna na 18-tym Międzynarodowym Spotkaniu Muzycznym Młodzieży Szkolnej, tzw. Bydgoskich Impresjach Muzycznych- BIM 1995; Najlepszy chór na Festiwalu INCONTRII POLIFONICI w Pescarze- Włochy 1988r.Uczestniczył w XXV Bydgoskim Festiwalu Muzycznym (1987r.), XXX Jubileuszowym Festiwalu Muzycznym Wratislavia Cantans we Wrocławiu (1995r.), wystąpił w ramach Festiwalu MUSICA ANTIQUA EUROPAE ORIENTALIS w Bydgoszczy (1994r.), odbył tournee po Normandii we Francji na zaproszenie rodzin polskich i francuskich - IV/V 2001, uświetnił występem uroczystość otwarcia XII Międzynarodowego Sympozjum Audiologicznego - Dwór Artusa w Toruniu - XI. 2001r., wystąpił na uroczystym otwarciu "Roku Polskiego z Województwem Kujawsko- Pomorskim" w regionie Östergotland w Szwecji (VI. 2003 r.) Zespół koncertował w różnych zakątkach kraju (m.in.: Warszawa- Teatr Wielki, Zamek Królewski, Stara Pomarańczarnia; Szczecin, Kołobrzeg, Koszalin, katedra w Oliwie, w Poznaniu, Gorzowie Wlkp.) oraz w Niemczech, Belgii, Włoszech, Szwecji i Francji. Posiada nagrania radiowe i telewizyjne. Oprócz muzyki dworskiej zespół dysponuje repertuarem wokalnym a'cappella - współczesnym oraz religijnym, m.in. śpiewał u Ojca Świętego, nagrywał dla Radia Watykan i Radia Głos Ameryki, śpiewał na mszy św. w Bazylice Saint Andrea w Pescarze we Włoszech oraz Kościele Polskiej Misji Katolickiej im. Matki Boskiej Częstochowskiej w Brukseli.

Anna Kuszaj - ur. w 1981 roku w Toruniu. W wieku 5 lat rozpoczęła edukację w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach pod Warszawą. Ukończyła tam szkołę podstawową, liceum ogólnokształcące, jak również Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. Jako mała dziewczynka zaczęła śpiewać w laskowskim chórze "Uccelli forestali". Z chórem tym związana jest do dziś i wykonuje partie solowe podczas występów krajowych i zagranicznych. W wieku 14 lat zdobyła Grand Prix na Festiwalu Pieśni Religijnej w Laskach. Jest uczennicą klasy dyplomowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie (klasa organów prof. Magdaleny Czajki). Oprócz gry na organach uczęszcza również na lekcje śpiewu. Ma na swoim koncie także pierwsze próby w dziedzinie kompozycji (m.in. Msza na głosy żeńskie).

 

 

Agnieszka Krokowska - inowrocławianka, ur. w 1979 roku, ukończyła z wyróżnieniem PSM I i II st. im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie z wynikami bardzo dobrymi ukończyła studia magisterskie na Wydziale Kompozycji, Teorii, Wychowania Muzycznego i Rytmiki w zakresie muzykoterapii i Wydział Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej w klasie organów prof. Piotra Grajtera. Jest laureatką Konkursu Muzyki Organowej w Rumi (2002 r.). Występowała z koncertami m.in. w Inowrocławiu, Łodzi, Krośnie, Krotoszynie i Bydgoszczy. Była również uczestniczką wielu kursów interpretacji muzyki organowej (m.in. u takich organistów jak: G. Bovet, H. Wulf, A. Stricker, R. Inning, K. Gołębiowski, O. Latry) oraz kursu improwizacji organowej (K. Ostrowski). Od r. 2003 pełni funkcję kierownika artystycznego i organizacyjnego Festiwalu Muzyki Organowej "Jesienne Wieczory Organowe" w Inowrocławiu. W tym roku otrzymała za organizację tego festiwalu Nagrodę Kultury im. S. Przybyszewskiego w kategorii Młody Artysta ufundowaną przez Rotary Club w Inowrocławiu oraz wyróżnienie Animator Kultury 2004 przyznawaną przez Prezydenta Miasta Inowrocławia. Obecnie pracuje jako muzykoterapeuta w Zespole Szkół Integracyjnych w Inowrocławiu.

Ewelina Zawiślak - ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fletu prof. A. Wierzbińskiego. W czasie studiów odbywała również naukę w Franz Doppler Institute w Budapeszcie w klasie fletu J?nosa B?linta. Była uczestniczką kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez J. B?linta, P.Gallois, R. Szaba, B.Cśalog, P.L.Grafa, J.Mrozika. W 1995 r. otrzymała tytuł "talent muzyczny" podczas Tygodnia Talentów w Tarnowie, a w 2002 r. otrzymała nagrodę dla osobowości fletowej od Szwajcarskiego Stowarzyszenia Artystów Muzyków w Lucernie. W 2001 r. przyznano jej roczne stypendium studenckie ufundowane przez PKO S.A. Występowała z koncertami m.in. w Szwajcarii i Austrii jako solistka i kameralistka. Obecnie pracuje na stanowisku pierwszego flecisty w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina

 

Piotr Grajter - ur. w 1955 r. w Łodzi, ukończył studia w tamtejszej Akademii Muzycznej uzyskując w latach 1980 i 1981 dyplomy z wyróżnieniem w zakresie gry na organach (klasa prof. M. Pietkiewicza) i teorii muzyki (praca dyplomowa pod kierunkiem prof. A. Kędry), a następnie w r. 1984 dyplom w zakresie kompozycji (klasa prof. J. Bauera). Jako stypendysta fundacji "Rotary-Club" odbył w roku akad. 1981/82 gościnne studia uzupełniające w Wyższej Szkole Muzycznej w Hamburgu (Niemcy) w klasie organów prof. Ernst-Ulricha von Kameke. Brał udział w kilku kursach mistrzowskich interpretacji organowej, m.in. u prof. Johannesa-Ernsta Köhlera w Weimarze (Niemcy), u prof. Milana Šlechty w Pradze (Czechy) i u prof. Flor Peetersa w Mechelen (Belgia). Koncertuje od roku 1980, uczestnicząc w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach muzyki organowej. Poza Polską występował dotychczas z recitalami organowymi w Belgii, Czechach, Danii, we Francji, Mołdawii, Niemczech, Słowacji i na Ukrainie. Jesienią 1999 r. uczestniczył w pracach jury I Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Mikaela Tariverdieva w Kaliningradzie (Rosja). W latach 1992-2001 był kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzyki Organowej w Inowrocławiu. Sprawuje też opiekę artystyczną nad cyklicznymi koncertami organowymi w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest profesorem w Akademiach Muzycznych w Łodzi i w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasy organów i uczy teorii muzyki. W łódzkiej uczelni pełni obecnie funkcję kierownika Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej.

 

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006