bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

XXV lat minęło...

W piątkowy wieczór, 5 listopada 2004 r. w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej miały miejsce uroczystości związane z podsumowaniem ćwierćwiecznej historii Festiwalu Muzyki Organowej.

Podczas tego spotkania zostały wystawione pamiątki, związane z dziejami muzyki organowej, począwszy od wystawienia bogatych w opisy i zdjęcia Kronik Państwowej Szkoły Muzycznej, które przez wiele lat z ogromnym zaangażowaniem prowadziła zasłużona nauczycielka muzyki - Maria Chwalisz, a skończywszy na programach i plakatach festiwalowych oraz zdjęciach, a także pamiątkach po wybitnych inowrocławskich organistach, do których należeli Piotr Surzyński, Wacław Ciesielski i Jan Gałdyński. Dodatkową atrakcją wystawy było zaprezentowanie wszystkich projektów plakatów nadesłanych na tegoroczny konkurs na plakat festiwalowy. Wystawa ta została przygotowana przez Agnieszkę Krokowską, która na temat festiwalu napisała w tym roku pracę dyplomową na Akademii Muzycznej w Łodzi.
Gościem specjalnym tego spotkania był prof. Mirosław Pietkiewicz, który był konsultantem budowy organów w Sali Koncertowej, a także pomysłodawcą i wieloletnim kierownikiem artystycznym festiwalu inowrocławskiego. To właśnie on wręczył nagrodę laureatce konkursu na najciekawszą recenzję tegorocznego festiwalu - Ewie Wielocha.
Po tej części Prezes Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego PRO ARTE - Maria Juraszek wręczyła tytuł Honorowego Członka ITM prof. Mirosławowi Pietkiewiczowi w uznaniu jego zasług w działaniach na rzecz inowrocławskiej kultury muzycznej, a Prezydent Ryszard Brejza odczytał list gratulacyjny. Profesor Pietkiewicz, znany ze swej gawędziarskiej natury, podzielił się swoimi ciekawymi wspomnieniami z dziejów festiwalu i wykonał recital organowy, w którego programie znalazły się utwory Górskiego, Francka i Bacha.
W taki oto sposób podsumowano 25 minionych lat, a teraz wypada nam poczekać na efekty kolejnych dwudziestu pięciu lat z muzyką organową w
Inowrocławiu, oby równie ciekawych jak te minione...

 

 

 

 

 

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006