bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

Moc tkwi w naszej słabości - 100 koncert festiwalowy

W piątek, 15 października odbył się kolejny z cyklu koncertów XXV Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Organowej, który tym razem połączony był także z obchodami Dni Papieskich.

Był to setny koncert, który zorganizowano w ramach wszystkich dotychczasowych edycji inowrocławskiego festiwalu organowego, a jego tytuł "Moc tkwi w naszej słabości" miał na celu podkreślenie idei przewodniej, jaką było ukazanie sztuki tworzonej przez osoby niewidome. W ramach obchodów Dni Papieskich podczas koncertu zostały również przytoczone słowa Jana Pawła II, które swą treścią nawiązywały do osób niepełnosprawnych i ich ważnej misji społecznej.
W pierwszej części koncertu wystąpiła niewidoma, a jednocześnie niezwykle odważna młoda organistka, uczennica warszawskiej Szkoły Muzycznej - Anna Kuszaj, która debiutując właśnie w Inowrocławiu, chciała udowodnić, że jako osoba niewidoma potrafi świetnie radzić sobie z trudną sztuką gry na tak skomplikowanym instrumencie jakim są organy. Po niej wystąpiła inowrocławska organistka, jednocześnie organizatorka festiwalu Agnieszka Krokowska, która wykonała monumentalne dzieło wybitnego niewidomego kompozytora francuskiego Louisa Vierne'a - III Symfonię organową op.28. Taka rozbudowana i wirtuozowska forma symfonii organowej została wykonana w Inowrocławiu po raz pierwszy, co stało się możliwe dzięki wielkim możliwościom instrumentu znajdującego się w kościele św. Mikołaja i w ten właśnie sposób hucznie uczczono jubileusz setnego koncertu. Całość koncertu poprowadził Jacek Nijak. Słuchacze mogli także dzięki przychylności TVK Inowrocław obserwować występujące artystki na rzutniku ekranowym, obsługiwanym przez Daniela Wypycha. Po koncercie licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami na stojąco oklaskiwała młode organistki. Był więc to kolejny udany koncert, który przekonał słuchaczy, że słabość i przeciwności losu dodają ludziom mocy, która może wiele dokonać, a najdoskonalszym przykładem tego jest sam Jan Paweł II, w którego hołdzie ten koncert zaprezentowano.
Kolejny, niestety już ostatni koncert festiwalowy (choć jest jeszcze zaplanowana pewna uroczystość na dzień 5 listopada) odbędzie się 22 października o godz. 18.00 w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej. Będzie to koncert na flet i organy, na którym wystąpią łódzcy artyści: Ewelina Zawiślak oraz prof. Piotr Grajter. Koncert zakończy się spotkaniem integracyjnym, podczas którego każdy z obecnych zostanie poczęstowany wielkim jubileuszowym tortem. Zapraszamy więc serdecznie wszystkich melomanów i łasuchów...

 

 

 

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006