bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

PSALMODUS - muzyka-światło-ruch

W miniony piątek spektaklem zatytułowanym Psalmodus - muzyka-światło-ruch zainaugurowano XXV Jubileuszowy Festiwal Muzyki Organowej w Inowrocławiu.

W I części koncertu powitania gości dokonał Wiesław Szczepański - prezes Kujawskiego Stowarzyszenia Chorych na SM, a następnie kierownik artystyczny i organizacyjny festiwalu Agnieszka Krokowska wręczyła w zastępstwie nieobecniej przewodniczącej Rady Powiatu - pani Urszuli Iwickiej dyplomy laureatkom konkursu na projekt plakatu festiwalu muzyki organowej, czyli Joannie Gotowalskiej, Joannie Wiatrowskiej i Mirosławie Strugale.
Drugą część koncertu wypełnił niezwykle ciekawy spektakl jaki zaprezentowali licznie zgromadzonej publiczności zaproszeni artyści, a byli to Krzysztof Ostrowski (improwizacja organowa), tancerze z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu: Paulina Wycichowska (choreografia), Anna Kołek-Karalus z 6-miesięczną córką Jaśminką (taniec), Adrianna Cygankiewicz (taniec, kostiumy), Bartłomiej Raźnikiewicz (taniec) oraz tancerze z Grupy Twister w Poznaniu, mistrzowie Polski w tańcu na wózkach: Katarzyna Błoch i Norbert Kamiński, a grę aktorską zaprezentował Janusz Stolarski. Ważną rolę odegrali również młodzi aktorzy z Inowrocławskiego Teatru Otwartego, którzy pięknie zaprezentowali się podczas spektaklu oraz obsługa techniczna: Tadeusz Zaleta (światła- IDK) i Marcin Stelter (rzutnik ekranowy - TVK). Spektakl został również nagrany przez TVK. Był to pierwszy tego typu koncert w Polsce, co stanowi szczególny sukces organizatorów i promocję dla miasta. Dodamy, że na koncert przyjechała także liczna publiczność m.in. z Poznania i Gdańska. Spektakl inspirowany był treścią psalmu 91 "O Bożej opiece", a całość składała się z 8 części, nawiązujących do 8 błogosławieństw. Zgromadzona publiczność mogła zobaczyć podczas spektaklu m.in. taniec anioła na szczudłach, taniec matki z niemowlęciem na białym dywanie z liliami i jeszcze wiele innych ciekawych i dogłębnie wzruszających scen, a w spójną całość łączyła te sceny na żywo tworzona muzyka organowa, która wydobyła z organów najprzeróżniejsze barwy, które potęgowały emocjonalny odbiór spektaklu. Było to dla wszystkich niezapomniane przeżycie, a kto nie był niech żałuje...


org01.jpg org02.jpg org03.jpg org04.jpg org05.jpg

org06.jpg org07.jpg org08.jpg org09.jpg org10.jpg

org11.jpg org12.jpg org13.jpg org14.jpg org15.jpg

org16.jpg org17.jpg org18.jpg org19.jpg org20.jpg

org21.jpg org22.jpg

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006