bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

XXV Jubileuszowy Festiwal Muzyki Organowej

 

Szanowni Państwo!

 W tym roku doczekaliśmy się już XXV Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Organowej. Jest to jubileusz o tyle cenny, że sam festiwal na przestrzeni tego ćwierćwiecza miewał także swoje trudne momenty, które szczęśliwie udało się przetrwać. Oprócz tego będziemy mieli także okazję uczestniczyć w tym roku w setnym już koncercie festiwalowym! Można więc powiedzieć, że dorobek tego wydarzenia kulturalnego jest ogromny. Z tej właśnie okazji pragniemy uczcić ten jubileusz ciekawymi koncertami i imprezami towarzyszącymi. 25 lat istnienia festiwalu stało się też sposobnością ku temu, by podsumować dzieje muzyki organowej w Inowrocławiu, które zostały opisane na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.organy.inowroclaw.info.pl

W tym roku, wzorem lat poprzednich, staraliśmy się nadać temu przedsięwzięciu pewną spójną koncepcję, jaką tym razem jest szeroko rozumiana idea integracji. To często ostatnio powtarzane słowo związane głównie z wejściem Polski do struktur UE ma także szersze znaczenie, dotyczące integracji osób niepełnosprawnych oraz integracji w dziedzinie sztuki i chrześcijaństwa. Zaplanowane na tegoroczny festiwal koncerty są więc okazją ku temu, by przez pryzmat sztuki, a zwłaszcza muzyki organowej, ukazać integrację we wszystkich możliwych jej przejawach. Sam instrument jakim są organy, jest chyba najlepszym przykładem harmonijnego zintegrowania najróżnorodniejszych barw wydobywanych przez setki piszczałek różnorodnej wielkości i konstrukcji. Jednak oprócz samych dźwięków organów i wykonywanych na nich utworów wybitnych twórców, będziemy mieć także okazję do obcowania z wieloma rodzajami sztuki, czyli z muzyką, tańcem, teatrem i poezją, które zostaną połączone wspólnym wątkiem tematycznym, nawiązującym do chrześcijaństwa i naszej tożsamości narodowej.

Myśląc o festiwalu myślimy jednocześnie o promocji naszego miasta - uzdrowiska. Ważnym wydarzeniem będzie więc koncert inauguracyjny, który ma charakter pionierski na skalę ogólnopolską, gdyż łączy w sobie improwizację organową z elementami tańca, grą aktorską i grą świateł. Niewątpliwym elementem promocyjnym jest także zaproszenie do wzięcia udziału w festiwalu naszych rodzimych artystów, wśród których znajdzie się m.in. Zespół Muzyki Dawnej Schola Cantorum Inovroclaviensis, obchodzący w październiku 25-lecie swego istnienia.

Najbardziej jednak priorytetowym założeniem festiwalu jest integracja osób niepełnosprawnych poprzez wspólną organizację, uczestnictwo i prezentację twórczości artystycznej osób zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych. Myślę więc, że w ciągu tych kilku piątkowych wieczorów z muzyką organową poczują się Państwo niczym ogniwa połączone ze sobą za pomocą wspólnego przeżywania piękna sztuki. Serdecznie zapraszam.

Z życzeniami miłych i niezapomnianych wrażeń artystycznych

Kierownik organizacyjny i artystyczny festiwalu
Agnieszka Krokowska

 

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006